Svět Míši a Sandeepa/ Misa and Sandeep's World

Vítejte na našich stránkách. Chceme se s vámi na dálku podělit o naše radosti, zážitky a obrázky. // Welcome to our pages. We'd like to share our cheers, news and pictures.

■ Delhi

Železný pilíř/ Iron Pillar

Železný pilíř v Dillí je jedna z místních památek a metalurgická kuriozita. Nechal jej vztyčit král Čandragupta II. v období někdy mezi 4. až 5. stoletím na počest bohu Višnu. Je součástí komplexu Kutub a je jedinou součástí původního hinduistického chrámu, který zde dříve stál předtím, než jej zbořili ve 13. století muslimové, kteří potřebovali materiál na stavbu minaret Kutub Minar a mešity Kuwwat-ul-Islam.
Pilíř je vysoký 7,21 m, jeho průměr činí 41 cm, váží více než šest tun. Z 98 % jej tvoří čisté železo. Je dokladem umění středověkých indických kovářů. Dnes je turistickou atrakcí, studovali jej ale i metalurgové a archeologové. Velkou pozornost si získal tím, že zůstal zachován 1 600 let bez vážnější újmy, kterou by mu mohla způsobit například koroze, způsobená dillíským deštivým počasím.
________________________________________________________
The Iron Pillar is one of Delhi's most curious structures. Dating back to 4th century A.D., the pillar bears an inscription which states that it was erected as a flagstaff in honour of the Hindu god, Vishnu, and in the memory of the Gupta King Chandragupta II. The pillar is a part of Qutub Complex and highlights ancient India's achievements in metallurgy. It is made of 98 per cent wrought iron and weights more than 6 tons. It has stood here for 1,600 years without rusting or decomposing.

Žádné komentáře