Svět Míši a Sandeepa/ Misa and Sandeep's World

Vítejte na našich stránkách. Chceme se s vámi na dálku podělit o naše radosti, zážitky a obrázky. // Welcome to our pages. We'd like to share our cheers, news and pictures.

■ Delhi

Nové Dillí je hlavním městem Indie. Se 17.3 milióny obyvatel je městská aglomerace Dillí osmým nejlidnatějším městem na světě! Naskládali bychom sem celé bývalé Československo a ještě bychom si museli půjčit lidi!

Dillí leží na Jamuně, jedné ze tří posvátných indických řek (ty další dvě jsou Ganga a mýtická vyschlá řeka Sarasvatí). 


New Delhi is the capital of India. With over 17.3 million residents, the Dehli it is the eighth largest metropolis in the world by population (the whole former Czechoslovakia would fit in here and we would still have to borrow a few million people from somewhere J).

Delhi (Dilli in Hindi) is located on the banks of river Yamuna, one of the three Indian holy rivers (the other two are Ganges (Ganga) and mythical dried-up river Saraswati).

Železný pilíř v Dillí je jedna z místních památek a metalurgická kuriozita. Nechal jej vztyčit král Čandragupta II. v období někdy mezi 4. až 5. stoletím na počest bohu Višnu. Je součástí komplexu Kutub a je jedinou součástí původního hinduistického chrámu, který zde dříve stál předtím, než jej zbořili ve 13. století muslimové, kteří potřebovali materiál na stavbu minaret Kutub Minar a mešity Kuwwat-ul-Islam.
Pilíř je vysoký 7,21 m, jeho průměr činí 41 cm, váží více než šest tun. Z 98 % jej tvoří čisté železo. Je dokladem umění středověkých indických kovářů. Dnes je turistickou atrakcí, studovali jej ale i metalurgové a archeologové. Velkou pozornost si získal tím, že zůstal zachován 1 600 let bez vážnější újmy, kterou by mu mohla způsobit například koroze, způsobená dillíským deštivým počasím.
________________________________________________________
The Iron Pillar is one of Delhi's most curious structures. Dating back to 4th century A.D., the pillar bears an inscription which states that it was erected as a flagstaff in honour of the Hindu god, Vishnu, and in the memory of the Gupta King Chandragupta II. The pillar is a part of Qutub Complex and highlights ancient India's achievements in metallurgy. It is made of 98 per cent wrought iron and weights more than 6 tons. It has stood here for 1,600 years without rusting or decomposing.