Svět Míši a Sandeepa/ Misa and Sandeep's World

Vítejte na našich stránkách. Chceme se s vámi na dálku podělit o naše radosti, zážitky a obrázky. // Welcome to our pages. We'd like to share our cheers, news and pictures.

■ Letterkenny

Každý rok se v Irsku pořádá hudební festival Fleadh Cheoil na hÉireann - Festival hudby v Irsku. Účastní se ho pravidelně na 10 tisíc hudebníků během osmi dnů a ulice vybraného města jsou po celou dobu festivalu přecpány umělci a diváky, ať je zima nebo horko. Lidé zpívají a tančí, kde se dá. V srpnu 2006 se konal festival v Leterkenny na severu Irska.


Every year Ireland hosts Fleadh Cheoil na hÉireann - Festival of Music in Ireland. Around 10.000 musicians participate in the events of 8 days and streets of a chosen town are overflowing with artists and onlookers for the whole time, come sun or rain. People are singing and dancing everywhere. In August 2006 the festival was held in Letterkenny.

Letterkenny na mapě/ Letterkenny on the map

letterkenny.GIF

Irské jméno Leitir Ceannain znamená Údolí Cannonovy rodiny . Letterkenny je největším městem hrabství Donegal na severu země a má nejdelší hlavní ulici v celém Irsku.

Irish name Leitir Ceannain means "The Valley of the Cannon Family". Letterkenny is the biggest town in co. Donegal and boasts the longest main street in Ireland.