Svět Míši a Sandeepa/ Misa and Sandeep's World

Vítejte na našich stránkách. Chceme se s vámi na dálku podělit o naše radosti, zážitky a obrázky. // Welcome to our pages. We'd like to share our cheers, news and pictures.

■ Teton Village II

Co tu dělá ten pes?/ Who Let the Dogs Out?

DSC07371.jpg

Sousedi mají malé miminko, a tak nemají čas na svého psíka jako doposud. A tak jsme se nabídli, že jim ho čas od času pohlídáme. Má to výhody oproti vlastnímu psovi - skoro jako s vnoučaty: hrajete si s nimi, můžete rozmazlovat, ale když toho máte dost, tak je pošlete zpátky k mamince.....


 

Our neighbours just had a baby and they don't have as much time for their doggie as they used to. So we have agreed to dog-sit from time to time. It has many advatages, better than having our own dog - it's sort of like having grand children: you can play, you can spoil them, but when you feel like it's enough, just send them back to mama....

Chatka/ Cabin

DSC07941.jpg

Ukradené dítě/ Stolen Child

DSC07940.jpg

Tady jsme se vyfotili s dcerkou kamarádky – protože nám to tak ladí!

 

Here we took a picture with daughter of our friend – because we are matching!


Příliš mnoho sněhu/ Too Much Snow

DSC00223a.jpg

Ve vesnici je tolik sněhu, že ho musejí odvážet náklaďákem pryč!There is so much snow here in the Village that they have to take it away on a truck!

Příběh královny Viravatí

Žila byla jedna krásná dívka jménem Viravatí. Byla jedinou sestrou sedmi bratrů, kteří je velmi milovali. Viravatí byla vdaná za krále. Na její první slavnost Karvačátu se vydala do domu svých rodičů a od svítání dodržovala přísný půst. Ale královna nemohla hlad vydržet a celá zoufalá vyčkávala východ měsíce. Bratři měli svoji sestru velmi rádi a začali se o ni strachovat. A tak se rozhodli, že její půst ukončí pomocí lsti. Vzali zrcadlo, umístili ho mezi větve fíkovníku a nechali ho odrážet světlo. Jejich sestra si myslela, že je to měsíc, a začala jíst a tím ukončila půst. Avšak v tu chvíli, co dojedla večeři, dostala zprávu, že je její manžel velmi nemocen.

Královna spěchala domů do paláce a po cestě potkala boha Šivu a jeho ženu bohyni Parvatí. Parvatí řekla Viravatí, že její manžel zemřel, protože nedodržela půst a zaměnila pravý měsíc za odlesk. Ale královna prosila o odpuštění,a Parvatí se rozhodla krále oživit. Ovšem pod jednou podmínkou: královna se musí znovu postit podle zvyků Karvačátu, a její manžel bude žít. A tak díky dodržení Karvačátového půstu získala Viravatí život svého manžela zpět.

 

The Story Of Queen Veeravati
A long long time ago, there lived a beautiful girl by the name of Veeravati. She was the only sister of her seven loving brothers, who was married to a king. On the occasion of the first Karva Chauth after her marriage, she went to her parents' house. After sunrise, she observed a strict fast. However, the queen couldn't stand the rigors of fasting and was desperatly waiting for the moon to rise. The seven brothers who loved her dearly, were very disturbed watching the distress of their sister and decided to end her fast by deceiving her. So the brothers reflected a mirror through Pipal tree leaves. The sister, taken it as moon rise, broke the fast and took food. However, the moment the queen ate her dinner, she received the news that her husband, the king, was seriously ill.
The queen rushed to her husband's palace and on the way she met Lord Shiva and his consort, Goddess Parvati. Parvati informed her that the king had died because the queen had broken her fast by watching a false moon. However, when the queen asked her for forgiveness, the goddess granted her the boon that the king would be revived. But to achieve this, she would have to undertake the Karva Chauth fast under strict rituals, then only her husband would come to life. Thus, by strictly following all the rituals of Karva Chauth, queen Veeravati relivened her husband.


Posledni komentare
07.01.2009 19:06:27: It's nice story about Karva Chauth.You are writing wel.To je pekny pribeh Karvacatu.Dobre jsi to nap...

Ještě neuplynula ani polovina října a přejezd přes hory už byl uzavřen (toto je fotografie z 9. října).

______________
October didn’t climb over its half yet, and the Teton Pass was already closed due to snow.